Pana la urma, cu cat s-a scumpit benzina? Unde este cea mai ieftina benzina/motorina din Bucuresti (comparatie intre Petrom, OMV, Mol, Agip)


Un singur lucru este cert de la 1 aprilie: benzina si motorina s-au scumpit. Pentru a vedea cu cat, am dat o tura la 4 benzinarii din 4 lanturi (Petrom, OMV, Mol, Agip), atat in 31 martie cat si dupa scumpirea de la 1 aprilie. Ceea ce am vazut eu, ca modificari de pret, puteti vedea si dumneavoastra mai jos:

* Petrom:

Benzina: 5.91 lei (31 martie)  – 6.32 lei (1 aprilie): +0,41 lei (scumpire 6,93%)
Motorina: 6,06 lei (31 martie) – 6,47 lei (1 aprilie): +0,41 lei (scumpire 6,76%)

* OMV:

Benzina: 5.96 lei (31 martie)  – 6.37 lei (1 aprilie): +0,47 lei (scumpire 7,88%)
Motorina: 6,09 lei (31 martie) – 6,50 lei (1 aprilie): +0,41 lei (scumpire 6,73%)

* MOL

Benzina: 5.96 lei (31 martie)  – 6.37 lei (1 aprilie): +0,41 lei (scumpire 6,88%)
Motorina: 6,09 lei (31 martie) – 6,50 lei (1 aprilie): +0,41 lei (scumpire 6,73%)

* AGIP

Benzina: 5.92 lei (31 martie)  – 6.29 lei (1 aprilie): +0,37 lei (scumpire 5,88%)
Motorina: 5,99 lei (31 martie) – 6,39 lei (1 aprilie): +0,40 lei (scumpire 6,68%)

Prin urmare, cea mai ieftina benzina din Bucuresti – 6,29 lei/litru (presupunand ca lanturile de benzinarii practica aceleasi preturi in benzinariile proprii din aceiasi localitate) este la AGIP. Un litru de benzina costa la AGIP 6,29 lei (dupa ce a scumpit litrul de benzina cu 5,88%). Pana la aceasta scumpire, cea mai ieftina benzina fara plumb era la Petrom (5,91 de lei/litru fata de 5,92 lei pe litru la AGIP). Pentru ca benzinariile Petrom au scumpit benzina cu un procent superioar (6,93%), acum, cea mai ieftina benzina este la AGIP

La motorina, cel mai ieftin Diesel din Bucuresti – 6,39 lei/litru este tot la AGIP. Si pana acum, tot AGIP avea cea mai ieftina motorina (5,99 lei/litru).

Diferenta dintre cea mai scumpa si cea mai ieftina benzina este de 8 bani (de la 6,29 lei la 6,37 lei pe litru)

Diferenta dintre cea mai scumpa si cea mai ieftina motorina este de 11 bani (de la 6,39 la 6,5 lei pe litru)

Cei care au facut scumpiri de 41 de bani pe litru sau mai mult, nu au internalizat nimic din majorarea de acciza, bazandu-se pe faptul ca oricum consumatorii nu vor observa si vor cumpara in continuare de la ei.

Cei care au facut scumpiri mai mic de 41 de bani pe litru, au internalizat o parte din majorarea de acciza, bazandu-se pe un eventual aflux mai mare de clienti.

In conditiile in care diferenta dintre cea mai scumpa benzina si cea mai ieftina benzina (standard) este acum de 8 bani, la o alimentare cu  50 de litri, economia care se face este de 4 lei. Cea mai ieftina alimentare cu 50 de litri de benzina costa inainte de scumpire 295,5 lei iar acum 314,5 lei (+19 lei)

In conditiile in care diferenta dintre cea mai scumpa motorina si cea mai ieftina motorina (standard) este acum de 11 bani, economia care se face la o alimentare cu 50 de litri este de 5,5 lei. Cea mai ieftina alimentare cu 50 de litri de motorina costa inainte de scumpire 299,5 lei iar acum 319,5 lei (+20 de lei).

Am facut aceste comparatii mergand la cele 4 benzinarii de la care alimentez de obicei (Mol, Agip, OMV, Petrom). Nu am consultat preturile pentru Lukoil si Rompetrol.

Și daca un lucru este cert, ca pentru o alimentare platim de la 1 aprilie cu 19 sau 20 de lei mai mult, la fiecare 50 de litri, nu este cert deloc unde se duc acesti bani. Nu am gasit suficiente argumente publice ca s-ar duce in infrastructura. Nici in competitivitatea exportatorilor (ba din contra). Iar din argumentatia celor care sustin ca acciza asta nu ar fi trebuit introdusa, nu reusesc sa detectez decat o frustrare ca acciza asta se introduce cand la putere sunt altii decat cei care inventau Programul National pentru Dezvoltarea Infrastructurii (PNDI) – in fapt aceeasi oala in care stiam ca intra bani de la populatie si se intorc… chiar… in ce se intorc? Si la cine se intorc?



Categorii:Stiri

Etichete:, , , , , , , , , ,

1 răspuns

  1. „Acciza” nu este decât o scuză idioată de furt, patetică şi laşă prin care o mână de oameni fură întregul popor. O altă problemă ar fi ( cel puţin în cazul meu) aceea că scumpirea nu reuşeşte să demotiveze sau motiveze oamenii să nu mai folosească maşinile în cadrul oraşului, să fie mai ECO, să utilizeze transportul în comun, metroul, bicicleta.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat: