Prima oară când am studiat cu atenție CV-ul primului ministru Emil Boc , a fost în urmă cu 10 minute. Aventurile politice ale dânsului nu mă intersează. Aventurile economice se transformă în facturi, pe care le plătim cu toții și mă… Citește mai mult ›
Editoriale
Non-exuberanta irationala
M-a intrigat cea mai recenta definire a nihilismului promovat de televiziuni, făcută de primul ministru Emil Boc. Ceea ce spune dânsul, legat de teama de consum, are o anumită raționalitate. Ceea ce dovedește că a auzit undeva ideea asta, cel… Citește mai mult ›
Este oficial: România a ratat țintele de deficit bugetar, arierate, garanții guvernamentale și inflație pentru anul 2010. O spune chiar FMI.
Mincinoși instituționali. România a dovedit iar că este condusă de mincinoși instituționali. Emil Boc (primul ministru de iure, adică în principiu) și Traian Băsescu (prim-ministru de facto) trâmbițau săptămâna trecută cum că România a atins țintele agreate cu FMI. Că… Citește mai mult ›
Impozitarea averilor mari în România: între oftică, populism şi complicitate
Când l-am auzit pe Gheorghe Ialomi(li)ţianu că vrea supraimpozitarea persoanelor cu venituri mari, nu am fost surprins. Este o altă sugestie a Fondului Monetar Internaţional care a reuşit includerea în a 7-a variantă de acord a unei sarcini asumate de… Citește mai mult ›
Ce este spaţiul Schengen şi de ce am fost reţinuţi la uşă
Îmi vine greu să privesc drept realistă atitudinea autorităților de la București în fața exercitării de facto a dreptului de veto atât al Germaniei cât și al Franței, în privința aderării României la spațiul Schengen. Îmi vine greu să caracterizez… Citește mai mult ›
Traian Băsescu și cămașa de forță
”Prăbușirea din 2009 a forțat România să caute un ajutor de 20 de miliarde de Euro la FMI. Acest lucru a creat cel puțin o binevenită cămașă de forță externă pentru politicieni cu înclinație spre a intra în belea, agitați… Citește mai mult ›
”Am stabilizat economia…”. Yeah, right!
Este nevoie doar de 48 de ore pentru ca guvernul României, sau bucăți din el, să mai decreteze 3 tâmpenii. Cele mai recente mostre vin de la primul de iure (în principiu), Emil Boc, de la primul ministru de facto… Citește mai mult ›
Traian Băsescu și Emil Boc au început naționalizarea. Nu este o glumă.
Nu mai am nici un fel de dubiu. Dominique Strauss-Kahn, șeful FMI a avut dreptate sută la sută: incapacitatea de plată a României este iminentă. Țara noastră se află pe marginea prăpastiei și avansează în marș forțat. Statul român nu… Citește mai mult ›
”Așa ne cere FMI” și mincinoșii instituționali
Nu am nici un fel de dubii ca Jeffrey Franks este un prim-ministru mult mai bun decât ar putea fi Emil Boc vreodată. Nu am nici un fel de dubii că Jeffrey Franks este un jucător mult mai bun decât… Citește mai mult ›
Încetarea de plăți. Ce a spus de fapt șeful FMI.
Declarația șefului FMI, Dominique Strauss Kahn, făcută televizunii elvețiene TSR a născut tot soiul de interpretări, care de care mai hilare. De la aceea că este o declarație politică, până la contrazicere ei de tot soiul de neaveniți, care, la… Citește mai mult ›